jump to navigation

Rozruszniki serca podatne na atak hakerów Marzec 13, 2008

Posted by matiking in Ogólna.
trackback

Jak się okazuje, nie tylko sieci komputerowe mogą być w dzisiejszych czasach podatne na internetowe włamania. Grupa badaczy z Uniwersytetu w Waszyngtonie poinformowała, że jest w stanie uzyskać bezprzewodowy dostęp do implantów i urządzeń elektronicznych typu rozrusznik serca, które od ponad trzydziestu lat są z powodzeniem wszczepiane pacjentom.

Po uzyskaniu dostępu, zaatakowany rozrusznik można dowolnie przeprogramować (np. zwiększyć moc impulsu) lub, co wydaje się straszniejsze, po prostu wyłączyć. Ale to nie jedyny z możliwych ataków… Okazuje się bowiem, że można także wykradać prywatne dane pacjenta, gdyż niektóre z rozruszników oprócz swojej podstawowej funkcjonalności, zbierają także informacje o stanie zdrowia pacjenta aby ułatwić lekarzom analizę historii choroby.

Atak na rozruszniki serca jest możliwy, ponieważ większość tego typu urządzeń z racji swojej natury, posiada radiowy interfejs. To pozwala lekarzom na odczyt danych z pamięci rozrusznika bez konieczności przeprowadzania operacji chirurgicznej. Obecnie coraz więcej implantów jest wyposażanych w funkcję łączenia się z internetem, co w zamyśle ma pozwolić lekarzom na zdalny monitoring pacjentów.

Badacze swoim kontrolowanym atakiem chcieli zwrócić uwagę na konieczność wprowadzenia zabezpieczeń dostępu do implantów – jak sami podkreślają, ciągle bezpieczniej dla zdrowia pacjenta jest wszczepić rozrusznik, niż w ogóle z niego niekorzystać…

 Źródło: dobreprogramy.pl

Reklamy

Komentarze»

1. Hydrogen Car - Czerwiec 7, 2015

Yes! Finally something about HID Headlights.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: